Biały SUV jadący po zaśnieżonej drodze otoczonej sosnami podczas opadów śniegu.

Niezbędnik zimowego kierowcy: Lista kontrolna zimowej podróży

Alex Foster

Zamarznięte wycieraczki i skorodowane od soli drogowej wnętrze – jazda zimą wymaga innego poziomu cierpliwości. Gdy akurat nie wpadasz w poślizg, rozmrażasz samochód lub zastanawiasz się, jak lepiej przygotować się na przyszły rok.

W tym przewodniku przedstawimy podstawowe zasady jazdy zimą. Istnieją kroki, które można podjąć, aby jazda w zimowym sezonie była nieco mniej stresująca. Poznaj wskazówki dotyczące wyposażenia samochodu na zimę, sprawdź listę kontrolną zimowych podróży i skorzystaj z wielu innych porad.

Wpływ zimy na pojazdy

Zima to specyficzny czas dla eksploatacji pojazdu. Niezależnie od tego, czy posiadasz garaż, czy nie, akcesoria samochodowe często cierpią i ulegają większemu zużyciu w zimie. Długotrwałe parkowanie w ujemnych temperaturach, agresywne środki ścierne, piasek, sól lub chemikalia mieszające się ze śniegiem mogą siać spustoszenie w starych welurowych dywanikach. Oprócz chemikaliów, które powodują korozję wnętrza samochodu, jednym z poważnych wrogów samochodu jest wilgoć. Jeśli dywaniki przyczyniają się do przeciekania roztopionego śniegu lub wody deszczowej, może to ostatecznie doprowadzić do gnicia spodu samochodu.

Wiele osób popada w błędne przekonanie, że jeśli nie mieszkają w rejonach o ekstremalnie niskich temperaturach i nie potrzebują takich rzeczy jak opony śniegowe, to nie muszą podejmować żadnych działań. Prawda jest taka, że nawet najmniejszy spadek temperatury, mokra pogoda i sól drogowa mogą spowodować spustoszenie.

Krótko mówiąc, zima to trudny okres dla cennego pojazdu. Jeśli nie podejmiesz niezbędnych kroków ochronnych, zwiększysz ryzyko wystąpienia uszkodzeń lub zniszczenia pojazdu. Postaw na bezpieczeństwo i zaopatrz się w niezbędne akcesoria zimowe do samochodu.

Kobieta w czerwonej kurtce stoi przy otwartych drzwiach samochodu i podziwia słoneczny widok na góry.

Zimowe akcesoria do samochodu – lista 5 niezbędnych gadżetów

Jest wiele kwestii do zapamiętania (jak na przykład to, żeby zawsze zjeżdżać z drogi w razie awarii) oraz dużo sprzętu, który trzeba dopasować, jak opony zimowe. Co jednak z mniejszymi elementami, które również mogą mieć znaczenie? Czas wyposażyć swój pojazd w dodatkowe akcesoria, o ile oczywiście jeszcze tego nie zrobiłeś.

Oto zimowe gadżety do samochodu, które warto mieć w aucie:

1. Skrobaczka do lodu

Skrobaczka do lodu to absolutna konieczność; nie chcesz przecież używać prowizorycznych narzędzi do usuwania zbitego lodu, prawda? Nasza rada: Kup kilka skrobaczek i trzymaj je w schowku lub kieszeniach drzwi. To jedno z najważniejszych akcesoriów do samochodu na śnieżne dni.

Jeśli chcesz pójść o krok dalej, spakuj również odmrażacz i łopatę do odśnieżania na wypadek, gdyby trzeba było odśnieżyć miejsce dla swojego pojazdu. Czasem do usunięcia jest więcej niż tylko trochę śniegu i lodu.

2. Przenośna ładowarka

Zimowy zestaw do samochodu nie może obejść się bez przenośnej ładowarki. Nie chcesz zostać unieruchomiony z rozładowanym telefonem — to przepis na katastrofę. Pamiętaj, aby w każdą podróż wyruszać z ładowarką, która jest naładowana. To absolutna konieczność i jedno z niezbędnych zimowych akcesoriów do auta. To część wyposażenia, które po prostu MUSISZ mieć w swoim aucie zimą.

3. Zapasowe ubrania awaryjne

Zestaw zimowy do samochodu skompletowany – świetnie. Masz już wszystkie niezbędne elementy do jazdy zimą, od opon zimowych po zapas płynów w bagażniku. Pytanie brzmi: A co z Tobą? Jeśli coś Ci się stanie lub utkniesz w szczerym polu, musisz zadbać o ciepło do momentu przybycia pomocy. Dlatego w zimowym sezonie spakuj do auta dodatkowy zapas zimowych ubrań, ciepłe koce, a nawet ogrzewacze do rąk.

4. Mocne światła

Mocne światła to jedna z najważniejszych rzeczy, które powinieneś mieć w samochodzie zimą — to zimowe niezbędniki, zwłaszcza na ciemne poranki i wieczory. Zapobiegają zderzeniom, zwłaszcza gdy na oblodzonych lub mokrych nawierzchniach wydłuża się droga hamowania. Dobra widoczność może uratować życie.

Najlepiej zabrać ze sobą zarówno mocne światła odblaskowe (czerwone trójkąty są idealne), jak i latarki zasilane bateriami wraz z zapasowymi bateriami. Upewnij się jednak, że masz włączone mocne reflektory na wypadek sytuacji awaryjne

5. Łańcuchy śniegowe

Jeśli nie kupiłeś jeszcze opon zimowych, rozważ zakup łańcuchów śniegowych. Łańcuchy pasują do standardowych opon i pozwalają zachować lepszą przyczepność na śliskich nawierzchniach. Łańcuchy są niezbędne zimą dla kierowców samochodów podróżujących w warunkach silnych burz śnieżnych. To świetne zimowe akcesorium samochodowe.

Co zabrać ze sobą na wypadek sytuacji awaryjnej

Podczas jazdy zimą należy zawsze mieć przy sobie zestaw awaryjny. Jeśli temperatura spadnie, a Twoje auto się zepsuje, możesz czekać godzinami na pomoc drogową. Zdarzały się przypadki śmiertelne po tym, jak kierowcy utknęli na wiele godzin lub dni podczas burz śnieżnych. Zimowy niezbędnik dla właścicieli samochodów może zadecydować o życiu lub śmierci.

Z tego powodu zimowy zestaw ratunkowy jest jednym z najważniejszych elementów niezbędnych podczas zimowych podróży samochodem. Powinien on zawierać takie elementy jak:

  • Ciepły koc

  • Ogrzewacze do rąk

  • Niepsująca się żywność i woda

  • Latarki i czerwone trójkąty

  • Apteczka pierwszej pomocy

Oprócz tych awaryjnych artykułów, warto również mieć przy sobie zimowy zestaw awaryjny do samochodu:

  • Zapasowe opony i niezawodny podnośnik

  • Skrobaczki do lodu

  • Mały zestaw niezbędnych narzędzi

  • Przewody rozruchowe (klemy)

  • Latarki (z dodatkowymi bateriami)

  • Przenośna ładowarka do urządzeń mobilnych

  • Wszelkie istotne dokumenty

Powyższe przedmioty stanowią świetny samochodowy zestaw zimowy, który może zapewnić bezpieczeństwo podczas tegorocznych spadków temperatur. Posiadanie takiej podręcznej paczki w samochodzie może uratować życie.

Uśmiechnięty mężczyzna siedzący w otwartym bagażniku samochodu ze swoim snowboardem podczas opadów śniegu.

Lista kontrolna na zimową podróż samochodową

Lista kontrolna podróży zimowej może mieć ogromne znaczenie podczas planowania. Warto mieć pod ręką taką listę, aby móc odhaczać wszystkie rzeczy w trakcie przygotowań.

Chcielibyśmy powiedzieć, że wystarczy mieć 7 rzeczy w samochodzie na zimę, ale prawda jest taka, że jest ich dużo, dużo więcej. Zredukowaliśmy jednak tę listę do najważniejszych 10 przedmiotów. Oto, co każdy powinien mieć w swoim samochodzie tej zimy:

1. Apteczka pierwszej pomocy.

2. Zestaw awaryjny na wypadek awarii.

3. Zapasowe opony i sprzęt do ich wymiany (jak podnośnik).

4. Łańcuchy na koła.

5. Łopata i/lub mały worek z posypką solną.

6. Odmrażacz i skrobaczka do lodu.

7. Przenośna ładowarka i zapasowe baterie do latarek.

8. Przewody rozruchowe.

9. Zapas płynów.

10. Dane kontaktowe i ważne dokumenty.

Jak dywaniki EVA rozwiązują zimowe problemy

Prawdopodobnie pamiętasz, jakie zagrożenia wiążą się z używaniem niedopasowanych dywaników samochodowych w zimie. Jednym z najważniejszych elementów zimowego wyposażenia samochodu są dywaniki samochodowe na wymiar, które dopasowane są do wymiarów auta. Dzięki świetnemu dopasowaniu, zmniejszają ryzyko przedostania się płynów pod szczeliny. Jako część nowego zimowego zestawu samochodowego, dywaniki EVA ułatwiają również czyszczenie.

Kluczowym sekretem są wgłębienia występujące w dywanikach, które zatrzymują wodę wewnątrz. A jeśli chcesz wyjąć dywanik pełny wody (pochodzącej na przykład z roztopionego śniegu), ani kropla nie wyleje się do wnętrza pojazdu. Aby to zrobić, postępuj zgodnie z prostymi instrukcjami:

  • Najpierw delikatnie odepnij rzepy z tyłu dywanika

  • Ostrożnie wyjmij dywanik

  • Wytrzep wilgoć kilkoma uderzeniami dłonią lub stuknij dywanikiem o pobliskie ogrodzenie.

Dywaniki EVA można bardzo łatwe wytrzepać. W przeciwieństwie do gumowych dywaników, dywaniki EVA silniej odpychają wodę i szybciej wysychają. Ta prosta konserwacja oraz lepsze właściwości ochronne sprawiają, że dywaniki EVA są jednym z najlepszych niezbędnych akcesoriów samochodowych na zimę.

Powrót do blogu